Články

Detail článku

Oslavy čtvrtstoletí

Každý kdo měl na nohou pohorky, v ruce ešus a pod hlavou spacák, ví, o čem je řeč. Mít kolem sebe partu stejných nadšenců je jedna velká výhra. Taková se podařila bystřickému turistickému oddílu Pawnee, který funguje bez přestávky dvacet pět let. Současní i bývalí členové, zkrátka všichni, kteří se kdy motali kolem oddílu, přišli oslavit výročí potlachem v zámku.


„Vedl jsem jiskřičky, malé pionýry, při Základní škole Bratrství.Chtěl jsem, abychom nebyli tak masoví, abychom se odlišili. Já jsem sice oddíl založil, ale nebýt Zdeňka Rolince, který pokračoval, už by asi Pawníci nebyli,“ zahájil příjemné vzpomínání Tomáš Horák. Fanoušky turistického oddílu mládeže potěšil videosestřih nejzajímavějších událostí z historie. Na fotkách obrovské batůžky, za kterými je ani vidět nebylo, a dnes vodí do oddílu své potomky, aby také zažili pocit svobody uprostřed přírody. „Krásné dětství, plno kamarádů a zážitků, je na co vzpomínat,“ potvrdila Eva Šenková. K Pawnee týmu patří i Veronika Miškayová „Teď jsem spíše vedoucí do kuchyně. Ale všechno, co mi oddíl dal, využívám do dneška - od samostatnosti až po manžela, kterého jsem našla taky tady,“ pousmála se a dodala : „ Je to dobře strávený volný čas, pořád někam jezdíme, žijeme tím a vedeme k tomu i naše děti.“ „Nejlepší je lezení po skalách a táboření v Ochozech, “ připomněl sedmiletý člen Jakub Neradil.


Výpravy do světa fantazie, bojovky i zahraniční expedice a především nezapomenutelné tábory stmelily přátelství těch, kteří si říkají podle indiánského kmene. „Název vymyslely děti, dlouho jsem nevěděli, co to přesně znamená, tušili jsme něco o indiánech. Až později jsem zjistili, že tito rudí bratři se nechovali právě vzorově,“přiznal Tomáš Horák.
Rod Pawnee, i přes nelichotivou pověst jmenovců oddílu, v Bystřici díky aktivním dobrovolníkům nevymře. „Spočítal jsem, že oni za rok odpracují šest a půl tisíce hodin prací s dětmi zdarma. Všechno je o týmu, o dobré partě, která neváhá ve svém volnu dát něco těm druhým,“ vyzdvihl Horák.


Malou odměnu pro všechny zainteresované představoval koncert „dvouandělové“ kapely Žamboši. Hostýnský Pacifik nabral oslavence na palubu historického motoráčku a nechyběl ani tradiční country bál.

/Eva Mikešková/

Článek byl otištěn v Kroměřížském deníku 7.října 2011
Přiřazeno k akci: 251Vložil: THomas, 2011-10-09 17:34:40
Asociace turistických oddílů mládeže v ČR, TOM 3003 PAWNEE, Bystřice pod Hostýnem; pawnee(at)seznam.cz